Fyzioterapia

Kládli ste si niekedy otázku, ako odstrániť problémy s bolesťou? Existuje vôbec niekto, kto vám môže pomôcť a upraviť váš zdravotný stav alebo znížiť fyzickú bolesť?

Na túto otázku odpovedá fyzioterapia. Jej cieľom je dosiahnuť plnú funkčnosť celého pohybového systému. Bolesť totiž vo väčšine prípadov jednoducho nezmizne. Ak ju potlačíme, väčšinou sa opäť objaví – častokrát silnejšia alebo prináša ďalšie komplikácie. Prinajmenšom vám skomplikuje váš život, pracovné, rodinné alebo športové aktivity.

Fyzioterapia využíva obrovské množstvo cvičení, metodík, prístrojových terapií alebo manuálnych techník. Ich výber podriaďuje terapeut vášmu momentálnemu zdravotnému stavu, diagnostike, vášmu fyzickému pocitu. Je tak vystavaná individuálne pre každého.

Fyzioterapeut vám môže odporučiť cvičenia na doma a dôkladne vás ich naučí, aby ste ich vykonávali správne. Dosiahnete tak sami vlastnými silami znova plnú funkčnosť vášho pohybového systému.

Po istom časovom úseku od niekoľkých týždňov po niekoľko mesiacov nasleduje kontrola u fyzioterapeuta, kde skontroluje a diagnostikuje opäť funkčnosť pohybového aparátu a splnenie cieľov ktoré si spoločne stanovili v terapii.

„Liečba bolesti pohybového systému je jednou z najčastejších, nielen u dospelých, ale aj u detí. Fyzioterapia vie bolesť odstrániť, keď je vykonávaná pod dohľadom erudovaného fyzioterapeuta.“

Mgr. et Mgr. Miroslav DLHOŠ, PhD. , FYZIOTERAPEUT
garant projektu centra fyzioterapie Rehabilica

Vstupné vyšetrenie / konzultácia

OBJEDNAŤ SA

Neváhajte prísť s našimi odborníkmi prekonzultovať svoj zdravotný stav. Popri analýze predchádzajúcich vyšetrení v odborných lekárskych ambulanciách (na ortopédii, chirurgii, neurológii, MRI, CT apod.) vám zároveň vykonajú vstupné vyšetrenie, ktoré im doplní informácie z lekárskych správ.

Na druhej strane aj ak ste nenavštívili vyššie spomínaných odborníkov, ale máte pocit, že sa vám v niektorom ohľade zhoršil stav pohybového aparátu, neváhajte sa prísť poradiť. Je to najlepší spôsob predchádzania chronickým problémom a bolesti. Častokrát v počiatkoch problémov stačí jednoduchá korekcia alebo cvičenie.

Samozrejmosťou sú pred– aj pooperačné či poúrazové vyšetrenia a pomoc pri ich zvládaní a odstraňovaní dôsledkov zásahov do organizmu.

A ako vyzerá vstupné vyšetrenie?

Ide o špecializovanú fyzioterapeutickú diagnostiku – rozsah pohybov v kĺboch, funkčné svalové testy, odhaľovanie svalových dysbalancií, vyšetrenie oslabených alebo naopak preťažených svalov či svalových skupín, odhaľovanie funkčných blokád. Na základe toho vám vypracujú fyzioterapeutický plán, ktorý vám umožní čo najskorší možný návrat do bežného života.

Kombinovaná terapia

OBJEDNAŤ SA

Cvičenie

Fyzioterapeut využíva prvky rôznych súborov cvičení a metódy na základe vstupnej diagnostiky alebo odporúčania lekára.

Cieľom je

  • vrátiť pacienta do bežného života po operácii či úraze
  • zlepšiť jeho pohyb
  • kompenzovať nesprávne pohybové návyky
  • kompenzovať jednostrannú zaťaž v športe
  • zlepšiť pohybové zručnosti
  • prispôsobiť naše telo tejto zmene
  • preniesť tieto novo nadobudnuté zručnosti a schopnosti aj do každodenného života

Konkrétne cvičenie vám fyzioterapeut odporučí až na základe detailného vyhodnotenia vášho zdravotného stavu, fyzického nastavenia a aktuálnych pohybových schopností.

Ako také cvičenie prebieha?

Fyzioterapeut na základe lekárskej správy vytýči cieľ, ktorý chce dosiahnuť a jemu podriadi rehabilitáciu a jednotlivé cvičebné plány. Vychádza z pôvodných pohybových činností a bohatých vedomostí o účinkoch a vplyvoch jednotlivých cvikov na pohybový aparát. Zároveň určí poradie cvikov, počet opakovaní a stupeň náročnosti cvičení.

Pri väčšine problémov s pohybovým aparátom existujú cvičenia, ktoré sú nápomocné. Terapeut potrebuje poznať vašu anamnézu a históriu vášho problému, aby vám mohol individuálne nastaviť terapiu a odporučiť ďalší postup.

Kineziotejping

Kineziotejping

Mechanickou metódou, veľmi využívanou vo fyzioterapii, je aj

Kineziotaping

so svojím širokým využitím. Používa sa na

  • fixáciu kĺbov a väzov
  • na podporu práce svalov a šliach
  • pri lymfatických opuchoch
  • na uvoľňovanie svalov a nervových dráh
  • pri rýchlejšom vstrebávaní krvných podliatín
  • ako úľava od niektorých druhov bolesti
  • ako pomoc pri zápaloch

… a mnohých ďalších.

Ide o pásku

(z anglického tape = lepiaca páska), ktorá sa nalepí špeciálnym spôsobom na pokožku podľa toho, čo chce terapeut dosiahnuť.

Na fixáciu kĺbov sa využíva pevná nepružná páska, ktorá je jednorázová a funguje ako čiastočná náhrada ortézy.

Pri ostatných problémoch sa využíva elastický tejp, ktorý sa nastrihá do potrebného tvaru a dĺžky. Možnosti aplikácie sú rôzne, využíva sa pri nich napätie samotnej pokožky, rôzne polohy jednotlivých častí tela, rôzne predpätie samotného tejpu, rôzne smery aplikovania až po „vedenie“ či dráhu tejpu na tele.

Funguje na mechanickom princípe, neobsahuje žiadne liečivá a je hypoalergénna.

Nesmie sa aplikovať

pri kožných ochoreniach, poškodeniach kože či ranách. V každom prípade informujte pred aplikáciou svojho terapeuta, ak ste onkologický pacient, pri srdcovo-cievnych problémoch, alebo ak užívate lieky. Tejp totiž v mnohých prípadoch podporí cirkuláciu krvi, čo môže byť nebezpečné, ak užívate lieky na riedenie krvi alebo ste prekonali trombózu či embóliu.

V neposlednom rade prichádza na rad

manuálna terapia

Jej rôzne formy využívajú ľudia od praveku. Písomne zachované záznamy o jej aplikácii máme od najvýznamnejších lekárov starovekej medicíny – Hippokrata i Galena. Hoci v období stredoveku i novoveku ju využívali skôr ľudoví naprávači (u nás kňaz Ján Šulek – liečiteľ štúrovcov), od 19. storočia je snaha o jej zabudovanie do modernej medicíny. V súčasnosti sú techniky manuálnej terapie vo veľkej miere práve vďaka lekárom z bývalého Česko-Slovenska (Lewit, Janda, Zbojan, atď.) súčasťou moderných rehabilitačných postupov vo väčšine štátov sveta.

Ľudská ruka (manus) je vďaka svojim vnemovým schopnostiam najcitlivejším, najkomplexnejším a najoptimálnejším diagnosticko–terapeutickým prostriedkom. Umožňuje lokalizovať, analyzovať a ovplyvňovať funkčné (reverzibilné) poruchy pohybového systému v oblasti medzistavcových i periférnych (horné a dolné končatiny) kĺbov. Využívajúc mechanické i neurofyziologické techniky cielene a šetrne rukami obnovujeme optimálnu funkciu nielen samotnej výkonnej zložky pohybového systému (kĺby a mäkké tkanivá), ale nepriamo aj jeho riadiacu zložku – centrálny nervový systém.

Manuálna terapia (medicína)

využíva v súčasnosti veľmi široké spektrum postupov, ktoré dobrý špecialista môže navzájom kombinovať. Dosiahne tak rýchlejší a efektívnejší ústup bolesti, obnovenie pohyblivosti, globálnejšie ovplyvnenie zreťazených porúch pohybového systému a následnú normalizáciu funkcie pohybového systému ako celku.

Pôsobenie manuálnych metodík možno principiálne deliť na aktivačné a útlmové – relaxačné. Jednotlivé techniky podľa spôsobu a rýchlosti ich vykonania delíme na mobilizačné a manipulačné.

Mobilizačné techniky

trvajú dlhšie a sú jemnejšie. Využívajú sa pri nich neurofyziologické princípy, pruživé opakované pohyby malého rozsahu, využíva sa dych, pohyb očí, atď. Aplikujú ich fy­ziatri – rehabilitačný lekári a fyzioterapeuti.

Manipulačné techniky

sa vykonávajú rýchlo, nárazom. Väčšinu sú sprevádzané fenoménom lupnutia. Vykonávať ich môžu len fyziatri.

Postizometrická relaxácia (PIR)

Antigravitačná relaxácia

Gynekologická fyzioterapia

OBJEDNAŤ SA

Gynekologická fyzioterapia je služba zaoberajúca sa komplexnou starostlivosťou o ženu, počas rôznych etáp života. Ide o pohybovú, manuálnu a prístrojovú liečbu, ktorá môže výrazne ovplyvniť zdravotný stav ženy. Najčastejšie ide o rehabilitáciu panvového dna a s ním súvisiacich dysfunkcii ako inkontinencia, bolestivá menštruácia, či problém s otehotnením.

Nezastupiteľné miesto má gynekologická fyzioterapia v období tehotenstva, kedy dochádza k zvýšeným nárokom na pohybový aparát ženy.  Objavujú sa bolesti chrbtice, bedrových kĺbov, opuchy nôh, či ťažkosti pri dýchaní. Práve fyzioterapia je jeden z nástrojov, ako dané ťažkosti efektívne ovplyvniť, či úplne im predísť.

Po pôrodná rehabilitácia sa zameriava na správny dychový stereotyp a aktiváciu bránice, posilnenie svalov panvového dna, brušných svalov, ošetrenie jazvy a po pôrodných poranení. Prvá návšteva je možná už počas obdobia šestonedelia a po jeho skončení je vhodné zahájiť aktívnu terapiu s rešpektovaním aktuálneho fyzického stavu ženy. Počas celého života ženy dochádza k zmenám na úrovni metabolického teda hormonálneho systému. Ide o prirodzené zmeny počas menštruačného cyklu, tehotenstva, po pôrodného obdobia až po menopauzu. Tieto zmeny sa týkajú každej ženy a výrazne vplývajú na jej psychický stav. Pomocou cvičenia ovplyvňujeme aj vylučovanie hormónov a vieme prispieť k celkovej duševnej pohode ženy.

Samotná terapia sa vždy prispôsobuje individuálnym potrebám ženy, na základe ktorých sa kombinuje manuálna, pohybová a prístrojová terapia. Hlavým cieľom je dosiahnuť plnú funkčnosť pohybového systému a umožniť vykonávať aktivity bežného života bez obmedzení.

Špecifiká fyzioterapie detí

OBJEDNAŤ SA
V čom sa líši fyzioterapia detí od tej pre dospelých? Určujúcim faktorom je vek a stupeň vývoja dieťaťa.

Rovnako dĺžka terapie u detí je kratšia, pretože malí pacienti sa nedokážu sústrediť tak dlho, ako dospelí. Terapeut tak musí veľmi citlivo odhadnúť, kedy terapiu ukončiť. So zvyšujúcim sa vekom sa predlžuje aj čas terapie.

Pri malých pacientoch je vhodné, ak je na prvých terapiách aj rodič. Dieťatko si rýchlejšie zvykne na cudzie prostredie a cudzieho človeka, ktorým preň fyzioterapeut bezo sporu je. Na druhej strane sa rodič naučí, ako s dieťatkom pracovať v domácom prostredí.

Po tejto adaptačnej fáze už býva prítomnosť rodiča kontraproduktívna, pretože dieťa skôr rozptyľuje. Kedy je vhodný čas, aby bolo dieťa na terapii samo, závisí od mnohých faktorov a terapeut vám to povie.

Napriek tomu je spolupráca rodiča dôležitým faktorom. Nestačí niekoľko návštev fyzioterapeuta, pre dosiahnutie progresu je potrebné s dieťatkom pracovať aj doma. Nie je to však nič náročné, to všetko vás terapeut naučí.

Okrem toho naši detskí fyzioterapeuti aplikujú reflexnú terapiu podľa Vojtu pre deti do jedného roka

Metóda Dr. Vojtu je jednou z najefektívnejších rehabilitačných metód pre deti do 12-tich mesiacov. Pomáha deťom, ktoré nemajú osvojené pohybové vzory prirodzené pre ich vek. Častokrát to bývajú problémy s pretáčaním na bruško, nedostatočným otáčaním hlavičky, či to, že nedokáže „štvornožkovať“.

Jej účinok do veľkej miery závisí od včasnej diagnostiky, preto je vhodné vyhľadať terapeuta aj pri sebemenšom podozrení.

Terapeut Vojtovej metódy pri terapii nastavuje dieťa do špeciálnych polôh a jemnučkým tlakom na spúšťové body dosiahne vykonanie presne toho pohybu, ktorý chce docieliť. Ide tak o stimuláciu nervovej sústavy na pohybové vzory.

Zároveň inštruuje rodiča, aby so svojím dieťatkom dokázal pracovať aj doma.

Kedy táto metóda nie je vhodná? Určite pri akútnych stavoch, ako je napríklad očkovanie či horúčky. Rovnako pri ochoreniach ako je epilepsia, respiračné (chronické či akútne) problémy alebo kardio-vaskulárne (srdcovo – cievne) ochorenia. V týchto prípadoch je vhodné zdravotný stav dieťaťa konzultovať s terapeutom ešte pred návštevou.

Individuálna pohybová terapia

OBJEDNAŤ SA

Ak máte chuť

  • sa trochu zničiť pri cvičení
  • získať kondíciu
  • znížiť či zvýšiť hmotnosť
  • remodelovať vaše telo
  • upraviť poskracované svaly,

sú tu pre vás naši fyziotréneri. Sú to odborníci, ktorí cvičenie prispôsobia vašim individuálnym potrebám a predstavám. Spoločne si určite cieľ svojej spolupráce. Fyziotréner vás na začiatku otestuje, aby presne vedel, akú záťaž vám môže nadávkovať. Samozrejmosťou je, že bude dohliadať na správne vykonávanie cvičení, aby ste si cvičením neublížili. Najvyšší dôraz kladie na to, čo chcete cvičením dosiahnuť. Budete od nás odchádzať v lepšej fyzickej kondícii, s pocitom dobre vykonanej práce a s pocitom, že idete aktívne za svojím zdravím.