Behanie a kolenné kĺby

Čo sa deje s kolenným kĺbom pri behu a ako na prevenciu pred zranením?

publikované v časopise RunGO, 6. 7. 2019

Hierarchia kĺbov

Jednotlivé kĺby hierarchiu nemajú, nakoľko jeden ovplyvňuje ostatné v zreťazeniach cez mäkké tkanivá – púzdra, šľachy, svaly aj kožu. Tvrdí sa, že kolenný kĺb je najzložitejší. Mohli by sme to tak vnímať, lebo komplikácií s kolennými kĺbami majú ľudia veľmi často. Avšak každý kĺb má svoju jedinečnú štruktúru, zloženie a funkciu. Preto nemôžme postaviť do popredia napr. kolenný kĺb. Tak isto môže byť veľmi zložitý pre rehabilitáciu aj ľakťový kĺb. Veľmi často som sa s tým stretol. Závisí to vždy od diagnózy. Kolenný kĺb je v organizme najväčší, je váhonosný a je bohato zásobený mäkkými štruktúrami. Možno preto sa zdá byť najkomplikovanejší. Tomu, kto sa s ním dlhodobo detailne zaoberá, napr. operatér špecialista alebo fyzioterapeut, to tak zložito nepripadá, pretože rieši problémy pacientov fokusovane pre diagnózy práve kolenného kĺbu.

Prečo kolenný kĺb

Od malička som športoval a po vyštudovaní športovej univerzity som sa začal starať o vrcholových športovcov po ich tréningovej ale aj regeneračnej stránke. Veľmi často som sa musel v tréningovom procese vysporiadať s komplikáciami u športovcov čo sa týka bolestí kĺbov a to najmä kolien. Častosť riešenia týchto problémov ma donútila špecializovať sa na problémy s kolennými kĺbami. Úzka spolupráca s mojimi kolegami fyzioterapeutmi a chirurgami, špecialistami na kolenné kĺby, mi určila smer mojej špecializácie. Hodiny strávené na operačných sálach doma aj v zahraničí mi dopĺňajú tak vzácne informácie o detailoch poškodení kolenných kĺbov ako aj operačnom zákroku a najmä následnej fyzioterapii.

Správna príprava na bežeckú žáťaž

Správna príprava na bežeckú žáťaž

Jedinečnosť kolien

Každe koleno je iné, jedinečné. Taktiež pravé a ľavé koleno u tej istej osoby nikdy nie je rovnaké. Líšia sa celkovou stavbou napr. architektonikou kostnej hmoty, tvarom, hrúbkou chrupaviek, tvarom meniskov, tvarom, dĺžkou a napätím väzov, tvarom a mäkkosťou výstelok, napätím kĺbového púzdra, hrúbkou synoviálnej výstelky, ktorá produkuje synoviálnu tekutinu v kolene a v neposlednom rade veľkým množstvom zmien a patológií, ktoré sú vysoko individuálne u každého z nás. Zdravých či chorých.

Zmeny v kolene pri záťaži

Každá nadmerná fyzická aktivita, ktorá nie je kompenzovaná, preťažuje kĺbový systém a taktiež aj kolenné kĺby. Tým, že sa v okolí kolenného kĺbu upínajú veľké a silné svalové skupiny dolných končatín, nadmerne sa kolená zaťažujú tlakom a ťahom pri nárazoch a odrazoch pri behu. Poškodenie býva často značne pokročilé vtedy, keď bežci nerešpektujú dlhodobé zaťažovanie. Ignorujú zmeny v oblasti kolien a snažia sa prekonať tieto zmeny iba kľudovým režimom, prípadne liekmi. Máme vo fyzioterapii množstvo metodík, ako problémy diagnostikovať a následne kompenzovať aj liečiť. Prestať behať nie je vždy tým správnym riešením problému. Spolupráca fyzioterapeuta s dobrým trénerom dáva klientovi obrovské šance odstrániť problém v kolene ako terapiou tak aj správnou technikou behu. Podmienka je dobrá diagnostika u odborníka. Všeobecne by sme mohli povedať, že beh kolenám prospieva, tým že posilňuje svaly stehna. Dôležité je však dávkovanie zaťaženia, správna technika behu a regenerácia po výkone.

Správna diagnostika kolena je základ

Správna diagnostika kolena je základ

Odporúčania bežcom

Z toho vyplývajú aj odporúčania pre bežcov, ktoré by mali mať na mysli, keď sa pripravujú na fyzický výkon.

  • poraďte sa s trénerom (atlétom), či je vaša technika behu správna
  • regenerujte po každom behu (strečing, pohyb vo vode, masáž …)
  • ak zaznamenáte bolesti v kolenách neváhajte osloviť na diagnostiku fyzioterapeuta alebo ortopéda špecialistu

Najčastejšie poškodenia kolien

Najčastejšie zmeny alebo poškodenia v oblasti kolenných kĺbov je poškodenie tzv. „mäkkého kolena“. Sú to mnohé zmeny od kožného krytu, šliach, svalov, výsteliek vo vnútri kĺbu a vnútrokĺbových väzív. V súčastnosti prím vedú poškodenia krížnych väzov kolena a meniskov. Ak ide o dlhodobé poškodzovanie kolien, pridružujú sa k tomu poškodenia chrupaviek, ktorých dobrá kondícia je pre správnu funkciu kolena nevyhnutná. Správanie športovca – atléta aj amatéra regenerovať zaťažovanie je v tomto prípade limitujúce.

Prevencia zranení je najlepšou voľbou

Prevencia zranení je najlepšou voľbou

Možnosti nápravy a liečby

Dnes máme k dispozícii množstvo metodík terapií a regenerácie všetkých častí kolenných kĺbov. Od konzervatívnych špeciálnych cvičení, fyzikálnej terapie, chirurgie až po nutríciu. To znamená množstvo regeneračných preparátov, na ktoré sa špecializujú farmafirmy. Pri fyzioterapii poškodení kolenných kĺbov sme veľmi úspešní. Spolupráca s lekármi ortopédmi je ta najlepšia kombinácia v prospech pacienta. Snažíme sa vyhnúť chirurgickému zákroku a poškodenia zregenerovať metódami fyzioterapie. Keď ide o veľké štrukturálne zmeny, nastupuje chirurgická intervencia s povinnou fyzioterapiou. Ak to pacient zanedbá, skôr či neskôr mu bude musieť poradiť fyzioterapeut. Chirurgickým zákrokom liečba začína. Nie končí.

Napríklad…

Prípadov je mnoho. Jedna pacientka, ktorá absolvovala trojmesačnú predoperačnú prípravu u fyzioterapeuta a cvičila cielene na plánovanú náhradu krížneho väzu, pri artroskopii operatér konštatoval plné vyhojenie väzu. Tak sa pacientka mohla veľmi rýchlo vrátiť do pracovného procesu aj k svojim oblúbeným bežeckým tréningom. Pocity, ktoré po operácii opisovala jej dali zadosťučinenie, že jej poctivý prístup pri cvičniach sa jej naozaj oplatil.

Prevencia …

… je jedna veľká otázka. Snažíme sa ju vykonávať pri každej návšteve pacienta u nás v našom centre. Obrovský význam má najmä u detí, ktoré začínajú športovať. Je vhodné, keď ich tréner a fyzioterapeut edukujú, ako správne cvičiť a regenerovať. Dôraz kladieme aj v komunikácii s rodičmi, nakoľko sú so svojimi deťmi najčastejšie a majú ich plnú dôveru.

Eliminácia preťažovania kolien

Eliminácia preťažovania kolien

Na záver …

… by som chcel zdôrazniť, aby tí, ktorí behajú dali vždy na prvý pocit a nespoliehali sa na rady laickej verejnosti z dôvodu, že každý organizmus je jedinečný a to, čo mňa dnes bolí v kolene vôbec nemusí byť to, o čom mi rozpráva niekto iný. Vnímajme svoje telo, pocity a zmeny intenzívne. Pýtajme sa odborníkov otvorene a dostatočne veľa.

Mgr.Bc. Miroslav Dlhoš, PhD.

Zdieľať článok: